Aktualności

Wykłady ŁTN dla doktorantów - 19 stycznia 2023

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach wykładów dla doktorantów, które odbędzie się 19 stycznia o godzinie 16:00 w siedzibie ŁTN, ul. M. Skłodowskiej-Curie 11.

Wykład pt. „Polski Tolkien, garść refleksji na temat polskich interpretacji dzieł J.R.R.Tolkiena” przedstawi Profesor Andrzej Wicher.

  1. Początki polskiej recepcji dzieł Tolkiena. Tłumaczenie Władcy pierścieni Marii Skibniewskiej.
  2. Polskie kontakty Tolkiena. Przyjaźń z Przemysławem Mroczkowskim i Zbigniewem Pełczyńskim.
  3. Książka Od Valinoru do Mordoru Andrzeja Szyjewskiego.
  4. Dyskusje na temat Tolkiena, zwłaszcza na łamach, wydawanego w Katowicach, tolkienowskiego almanachu Aiglos.
  5. Recepcja filmowej adaptacji dzieł Tolkiena, na przykładzie książki Ch. Garbowskiego z Lublina pt. Spiritual Values in Peter Jackson’s “The Lord of the Rings” (Wartości duchowe w interpretacji „Władcy pierścieni” autorstwa Petera Jacksona).
  6. Najważniejsze spotykane w Polsce sposoby interpretacji i naśladowania twórczości J.R.R. Tolkiena, jej wpływ na myślenie i odczuwanie kolejnych pokoleń czytelników i widzów.

Andrzej Wicher – wykładowca historii literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim, w Instytucie Anglistyki. Od roku 2017 jest też kierownikiem Pracowni do Badań nad Angielską Literaturą Średniowieczną i Renesansową wchodzącą w skład Zakładu Dramatu Angielskiego i Literatury Dawnej UŁ. Jego główne przedmioty zainteresowań naukowych to kultura literatura średniowieczna i renesansowa, oraz współczesna literatura fantasy ze szczególnym uwzględnieniem motywów folklorystycznych w literaturze. Nie licząc około 80 artykułów naukowych, jest on autorem trzech książek poświęconych starszej literaturze angielskiej oraz literaturze z gatunku fantasy autorstwa J. R. R. Tolkiena i C. S. Lewisa. Jest  również autorem tomu przekładów angielskiej poezji średniowiecznej pod tytułem: Pan Gawen i Zielony Rycerz, Perła, Król Orfeo.

 

Biuro ŁTN

 

Drukuj