Aktualności

FESTYN NAUKI w Manufakturze 14-15 maja 2022 - Festiwal NTiS

 

FESTYN NAUKI

XXI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki

w

MANUFAKTURZE

 

14-15 maja (sobota-niedziela)W namiocie na rynku Manufaktury swoje stanowiska rozstawią studenci, członkowie kół naukowych i przedstawiciele łódzkich uczelni. Będzie działo się naprawdę wiele!

Jak w poprzednich latach z pewnością mnóstwo emocji wywołają roboty, stworzone przez Koła SKaNeR - w tym zaprezentowane zostaną roboty edukacyjne, poszukiwawczo-ratunkowe, drony oraz roboty wspomagające rehabilitację. Wykorzystują silniki krokowe, żyroskopy elektroniczne i mikrokontrolery, potrafią balansować, a nawet poruszać się na powierzchniach kulistych takich jak np. piłka.

Nie zabraknie oczywiście dwóch pojazdów solarnych, które co roku zdobywają nagrody w konkursach prędkości na całym świecie.

Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się pokazy i warsztaty w ramach akcji ”Od włókna do papieru” – będzie można obserwować m.in. tworzenie form do druku wypukłego, dowiedzieć się jak powstaje papier farbowany na wodzie, a także w jakich okolicznościach sprawdzi się sitodruk. Chętni będą mogli wziąć udział w miniwarsztatach tworzenia papieru czerpanego, a także podejrzeć włókna papieru pod mikroskopem.

Będzie można także zadbać o własne zdrowie: na pikniku przeprowadzany będzie test funkcjonalny FMS (Functional Movement Screen). Test ten składa się z 7 prób i w sposób kompleksowy ocenia jakość wzorców ruchowych (identyfikuje ograniczenia i asymetrie ruchowe).

Oczywiście nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych: przy stanowisku Koła Naukowego Momencik powstała strefa układania cegiełek, a także wystawa zbudowanych konstrukcji konkursowych. Będzie można też pobawić się klockami konstrukcyjnymi tensegrity.

Dodatkowo na dzieciaki czekają gry z całego świata, a studenci opowiedzą, w co bawią się dzieci na różnych kontynentach. Najmłodsi dowiedzą się też jak założyć domowy ogródek, nawet na najmniejszym balkonie.

 

Źródło: www.manufaktura.com

 

Drukuj