Aktualności

Łódzkie Eureka 2020

Napisane: .

 

Uprzejmie informujemy, że podczas inauguracji XX Festiwalu Nauki, Techniki  i Sztuki wręczone zostały statuetki Łódzkie Eureka przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, techniczne i artystyczne wyróżnione na forum międzynarodowymi lub krajowym przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi. Przewodniczącym Rady jest prof. dr hab. Antoni Różalski.

 

Laureatami zostali

w kategorii NAUKA:

1. dr hab. Monika Wiśniewska-Kin, prof. UŁ i mgr Weronika Kisiel z Uniwersytetu Łódzkiego za projekt Skuteczne zdziwienie. Wyzwalająca myślenie nauka czytania - holistycznego podejścia do nauki czytania i pisania dzieci w wieku przedszkolnym.

2. mgr inż. Elżbieta Mierzejewska i dr hab. Magdalena Urbaniak, prof. UŁ z Uniwersytetu Łódzkiego za opracowanie metody stymulowanej biodegradacji herbicydów fenoksykwasowych w glebie.


w kategorii TECHNIKA:

zespół pracowników Politechniki Łódzkiej w składzie: dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ; dr inż. Małgorzata Latos-Brózio; dr inż. Anna Kosmalska; mgr inż. Angelika Plota; mgr inż. Olga Olejnik; mgr inż. Stefan Cichosz; inż. Karol Tutek  za opracowanie technologii proekologicznych kompozytów polimerowych otrzymywanych z surowców odnawialnych (roślinnych).

 

w kategorii SZTUKA:

1. dr Mariusz Wilczyński, prof. PWSFTviT z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej za  film animowany pełnometrażowy  pt. „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

2. dr Tomasz Szczepanik z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi za zajęcie I miejsca na International Composition Competition Piano Trio za kompozycję Tessuto na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (Graz, Austria 2020) oraz IV miejsca na The 9th Rivers Awards Composition Competition (RACC) za Tessuto 2 na erhu, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (Szanghaj, Chiny 2020).