Aktualności

Wystawa grafik "Metafora, symbol, ekspresja"

Zapraszamy do Galerii Stróżówka Centrum Kultury UŁ na wystawę Metafora, symbol, ekspresja trojga artystów ze środowiska łódzkiego: Elżbiety Dul-Ledwosińskiej, Mirosława Ledwosińskiego i Marka Herbika.

Główną ideą wystawy jest wskazanie dynamicznych relacji pomiędzy artystami i ich dziełami oraz odbiorcą. Nadto w tym spotkaniu generują się nowe wartości, nowe sensy i propozycje. Intencją stojącą za doborem prac jest idea tworzenia sztuki jako nieoczywistej propozycji interpretowania współczesności. Wystawa z jednej strony potwierdza wspólne obszary artystycznych poszukiwań twórców, wywiedzione chociażby z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, ale także prezentuje nieuniknione różnice i podziały. Stanowi konfrontację cech stylistycznych, poetyk, orientacji twórczych.Tytułowa metafora jest rozumiana jako zabieg polegający na połączeniu zasadniczo odmiennych pojęć, na skutek którego powstaje zupełne nowa, w całym zestawieniu jakość.

Symbolem jest tu Malewiczowski „kwadrat=odczucie”, tak wyraźnie zaakcentowany w pracach z cyklu "QUADRATUM" Elżbiety Dul-Ledwosińskiej, przebijający z tła kompozycji "Zamyślenie" Marka Heribika czy widoczny w pracy "Bez tytułu" Mirosława Ledwosińskiego. Sugestywna, pełna wyrazu kreska i dobór czystych, silnie działających kolorów, jest wspólny wszystkim twórcom.

Eksponowane prace, podejmują zagadnienia, dotyczące zarówno realnej rzeczywistości, miejsca człowieka we współczesnym zmediatyzowanym, wypełnionym obrazami świecie, jak i sporów czysto estetycznych. Konfrontują się na niej różne poglądy i wątpliwości autorów w każdej niemal dziedzinie: filozoficznej, kulturowej, społecznej czy światopoglądowej. Każdy z twórców prezentuje własne problemy estetyczne i autorskie sposoby ich obrazowania. Metafora, symbol, ekspresja czy konstrukcja, są środkami wiodącymi do celu, czyli klarowności przekazu i refleksji nad światem, nad sztuką, nad współczesnością. Prace choć realizowane głównie w technice cyfrowej odwołują się również do tajników graficznego rzemiosła, nawiązują do kondycji i statusu artysty. To dzieła intelektualne, analityczne wyraźnie wskazujące na przynależność ich twórców do nurtu geometrycznego w sztuce.

Każdy z grafików prezentuje swoje najnowsze dokonania. Jak podkreślają sami artyści „Wystawa pokazuje wspólne obszary zainteresowań i odmienną strategię twórczą w obszarze zagadnień konstrukcji i ekspresji. Trzy zróżnicowane podejścia do problemów estetycznych, warstwy znaczeniowej i ekspresji twórczej – wielość w jedności”.

♦️ Artyści: Elżbieta Dul-Ledwosińska, Mirosław Ledwosiński, Marek Herbik

♦️ Kurator: Aneta Pawłowska

♦️ Organizatorzy: Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego oraz Łódzkie Towarzystwo Naukowe Wydział VI Sztuki i Nauk o Sztuce

♦️ Wystawa czynna od 12.03.2021 do 30.04.2021.

♦️ Wystawę można zwiedzać w Galerii Stróżówka Centrum Kultury UŁ, ul. M. Skłodowskiej-Curie 11, we wtorki i czwartki w godz. 10.00-14.00
(osoby zainteresowane zwiedzaniem w innym terminie, prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

♦️ Zapraszamy na zwiedzanie indywidualne, z zachowaniem zasad sanitarnych.


♦️ Zapraszamy do obejrzenia:

- filmu z wystawy ➡️ https://tiny.pl/rntjb

- dokumentacji fotograficznej ➡️ https://tiny.pl/rnt

Drukuj