Aktualności

Pożegnanie - Profesor Olga Czerniawska (1930-2020)

Napisane: .

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 1 listopada 2020 r. w wieku 90 lat zmarła

 

prof. dr hab.

Olga Czerniawska

 

 Wybitna pedagog, historyk oświaty dorosłych, andragog

Twórczyni łódzkiej szkoły oświaty dorosłych, gerontologii

i biografistyki pedagogicznej

 

 

 Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 13 listopada 2020 r. (piątek) o godz. 10.30                 
Mszą św. w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Jana Bosko w Łodzi,                     
przy ul. Kopcińskiego 1/3.  
Dalsze uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu
św. Józefa w Łodzi przy ul. Ogrodowej.

 

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim Pani Profesor składają
Prezes, Zarząd i cała społeczność Łódzkiego Towarzystwa Naukowego

 


 

Łódzkie Towarzystwo Naukowe

żegna

Panią Profesor Olgę Czerniawską, wieloletniego profesora Uniwersytetu Łódzkiego, a następnie Wyższej Szkoły Humanistycznej w Łodzi i w Sieradzu.          

Profesor Olga Czerniawska (1930-2000), pedagog, andragog  w toku swej działalności naukowej, organizacyjnej i kształcącej realizowanej w kraju i w wielu ośrodkach zagranicznych, rozwinęła  badania andragogiczne i gerontologiczne.

W swych badaniach podejmowała zagadnienia edukacji dorosłych, prowadzonej w ciągu całego życia, problematykę poradnictwa instytucjonalnego i indywidualnego wobec osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, a także problematykę historii oświaty dorosłych oraz podejść metodologicznych w badaniach biograficznych opartych o metodę biografii edukacyjnej.

Ważnym nurtem Jej aktywności  były zagadnienia gerontologii społecznej, którą zajmowała  się od lat siedemdziesiątych XX w., dzięki czemu stała się  znanym i cenionym organizatorem życia stowarzyszeniowego na poziomie krajowym i europejskim. Jak również jedną z bardziej znaczących osób w Polsce, które spopularyzowały w naszym kraju  ideę Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Profesor Olga Czerniawska pozostanie w naszej pamięci jako ta, która w swej biografii pokazała niezłomność charakteru  i nadała nowe odczytania znanemu powiedzeniu: ”Trudności są po to, aby je pokonywać”. Pomimo poważnej choroby w roku 1988, po roku rehabilitacji, powróciła do czynnej działalności naukowej i opublikowała wiele znaczących prac, kształciła kadry naukowe i uczestniczyła czynnie w  życiu naukowym w kraju i za granicą.

Drukuj