STATUT ŁÓDZKIEGO TOWARZYSTWA NAUKOWEGO

 

 

Statut

Łódzkiego Towarzystwa Naukowego z dnia 19 maja 1983 r.

ze zmianami z 23 marca 2003 r., 25 marca 2004 r., 31 marca 2005 r., 3 kwietnia 2006 r.,

29 marca 2010 r., 30 marca 2015 r. oraz 6 czerwca 2022 r.

(tekst jednolity)

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1
Łódzkie Towarzystwo Naukowe, zwane dalej Towarzystwem, jest stowarzyszeniem osób mających znaczące osiągnięcia naukowe bądź wspierających działania statutowe Towarzystwa.

§ 2
Siedzibą władz Towarzystwa jest Łódź.

§ 3
1. Towarzystwo posiada osobowość prawną.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Towarzystwo używa okrągłą pieczęć z godłem ŁTN w środku i napisem w otoku „Łódzkie Towarzystwo Naukowe”.

§ 4
1. Celem Towarzystwa jest popieranie rozwoju nauki we wszelkich dziedzinach, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin istotnych dla  Łodzi i regionu.  
2. Towarzystwo dąży do integracji środowiska naukowego Łodzi i regionu.
3. Towarzystwo reprezentuje interesy środowiska naukowego Łodzi i regionu w kontaktach z władzami publicznymi i społeczeństwem.

§ 5
Dla osiągnięcia celów określonych w § 4 Towarzystwo:
a) organizuje zebrania, konferencje, seminaria, zjazdy i dyskusje naukowe,  
b) inicjuje, popiera i prowadzi badania naukowe,
c) organizuje wykłady, odczyty, pokazy, wystawy oraz upowszechnia wyniki badań naukowych,
d) prowadzi działalność wydawniczą,
e) prowadzi działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji celów statutowych,
f) współpracuje z wyższymi uczelniami, placówkami Polskiej Akademii Nauk, Polską Akademią Umiejętności oraz innymi instytucjami i towarzystwami naukowymi,
g) utrzymuje więź z organami rządowymi, samorządowymi i społecznymi, zwłaszcza przez przekazywanie istotnych dla Łodzi i regionu wniosków wynikających z badań naukowych oraz przez opracowywanie na ich zlecenie opinii i innych materiałów naukowych,
h) współpracuje z przedsiębiorstwami i innymi podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą,
i) prowadzi działalność w sferze zadań publicznych:
- nauki, edukacji, oświaty i wychowania,
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,
- ochrony i promocji zdrowia,
- działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

§ 6
Posiedzenia, zebrania, konferencje, seminaria, zjazdy i dyskusje naukowe organizowane przez Towarzystwo mogą być przeprowadzane w trybie zdalnym lub hybrydowym z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę ich przebiegu oraz rejestrację, a także umożliwiających zapewnienie tajności głosowania.

§ 7
1. Działalność Towarzystwa opiera się na społecznej pracy członków. Za pracę w organach Towarzystwa członkowie nie otrzymują wynagrodzenia.
2. Dochód Towarzystwa przeznaczony jest na działalność statutową.
3. Towarzystwo nie może udzielać pożyczek lub zabezpieczać swoim majątkiem zobowiązań z wyłączeniem własnych zobowiązań.
4. Towarzystwo nie może przekazywać swoim członkom majątku Towarzystwa na zasadach innych niż w przypadku osób trzecich.
5. Towarzystwo nie może wykorzystywać swojego majątku w celach sprzecznych ze statutowymi.
6. Towarzystwo nie może dokonywać zakupów i zaciągać zobowiązań wyrządzających Towarzystwu szkodę.

 

II. CZŁONKOWIE

§ 8
W skład Towarzystwa wchodzą członkowie zwyczajni, honorowi i wspierający.

§ 9
1. Członkiem zwyczajnym może zostać każdy, kto posiada znaczące osiągnięcia w prowadzeniu badań naukowych.
2. Członkiem honorowym może zostać osoba szczególnie zasłużona dla nauki lub dla Towarzystwa.
3. Członkiem wspierającym może zostać osoba fizyczna, osoba prawna lub instytucja, która popiera cele Towarzystwa lub pomaga Towarzystwu.

§ 10
1. Kandydat na członka zwyczajnego składa w siedzibie Towarzystwa wniosek o przyjęcie w skład Towarzystwa, kwestionariusz osobowy i biogram wraz z wykazem najważniejszych publikacji.
2. Przewodniczący właściwego wydziału zwraca się do dwóch członków ŁTN o przedstawienie rekomendacji potwierdzających znaczące osiągnięcia kandydata w prowadzeniu badań naukowych. Na podstawie dwóch pozytywnych opinii oraz ewentualnie po wygłoszeniu wykładu bądź referatu na posiedzeniu wydziału lub innego zebrania organizowanego przez Towarzystwo, wydział udziela rekomendacji kandydatowi w sprawie przyjęcia w skład Towarzystwa.
3. Przyjęcie członka zwyczajnego w skład Towarzystwa następuje uchwałą Zarządu Towarzystwa podjętą bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu Zarządu.
4. Od uchwały Zarządu o nieprzyjęciu w skład Towarzystwa przysługuje odwołanie do Zgromadzenia Ogólnego Towarzystwa, które należy wnieść w terminie 30 dni od dnia doręczenia uchwały. Odwołanie rozpatrywane jest na najbliższym Zgromadzeniu Ogólnym.
5. O przyjęciu w skład Towarzystwa powiadamia Prezes Towarzystwa. Potwierdzenie przyjęcia w skład Towarzystwa wręczane jest podczas Zgromadzenia Ogólnego Towarzystwa lub uroczystego posiedzenia Zarządu Towarzystwa, a w szczególnych sytuacjach może zostać doręczone w inny sposób.

§ 11
Członkostwo honorowe nadaje, na wniosek Zarządu, Zgromadzenie Ogólne uchwałą podjętą bezwzględną liczbą głosów uczestniczących w nim członków Towarzystwa.

§ 12
Członkowie zwyczajni i członkowie honorowi mają prawo:
a) wybierania i kandydowania w wyborach Prezesa ŁTN, Prezydium ŁTN, Komisji Rewizyjnej oraz przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i sekretarza wydziału, do którego należy,
b) zgłaszania kandydatów do organów Towarzystwa i władz wydziałów,
c) uczestniczenia we wszystkich zebraniach Towarzystwa i wydziałów,
d) udziału w głosowaniach podczas Zgromadzenia Ogólnego oraz innych zebrań organizowanych przez Towarzystwo lub wydziały,
e) udziału w konferencjach, seminariach, odczytach i spotkaniach organizowanych przez Towarzystwo lub wydziały oraz przedstawiania podczas nich wykładów, referatów, wyników badań i uczestniczenia w dyskusjach,
f) udziału w innych przedsięwzięciach naukowych inicjowanych przez Towarzystwo,
g) ogłaszania swoich prac w publikacjach Wydawnictwa ŁTN,
h) korzystania z biblioteki i zbiorów Towarzystwa,
i) inicjowania i podejmowania działań mających na celu integrację środowiska akademickiego Łodzi oraz promocję i popularyzację wiedzy,
j) noszenia odznaki członkowskiej.

§ 13
1. Członek wspierający przyjmowany jest przez Zarząd Towarzystwa. Zarząd Towarzystwa ustala wysokość płaconej przez niego rocznej składki lub inną formę pomocy dla Towarzystwa.
2. Członek wspierający ma prawo:
a) udziału osobistego lub przez delegowanych przedstawicieli w Zgromadzeniu Ogólnym,
b) udziału w zebraniach naukowych Towarzystwa oraz wydziałów,
c) zgłaszania wniosków do planu działalności Towarzystwa,
d) korzystania z biblioteki i zbiorów Towarzystwa,
e) udziału w innych przedsięwzięciach i inicjatywach podejmowanych przez Towarzystwo lub wydziały.
3. Zarząd skreśla członka wspierającego na jego wniosek bądź w przypadku gdy nie płaci rocznych składek lub zaprzestał wspierania Towarzystwa w innej formie.

§ 14
Członkowie zobowiązani są:
a) przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów oraz uchwał organów Towarzystwa,
b) brać czynny udział w realizacji zadań Towarzystwa,
c) płacić regularnie roczne składki; członkowie honorowi oraz zagraniczni nie mają obowiązku opłacania składek.

§ 15
1. Członkostwo w Towarzystwie ustaje na skutek:
a) śmierci,
b) zgłoszenia Zarządowi pisemnego oświadczenia o wystąpieniu z Towarzystwa,
c) skreślenia przez Zarząd, bezwzględną większością głosów członków jego statutowego składu, w następstwie niepłacenia, co najmniej przez 2 lata, rocznych składek i po pisemnym wezwaniu do ich uregulowania,
d) skreślenia przez Zarząd, większością głosów, w następstwie uprawomocnienia się orzeczenia sądowego skazującego za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
e) skreślenia przez Zarząd, większością głosów, w następstwie uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego skazującego na karę dyscyplinarną,
f) wykluczenia przez Zarząd, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy jego statutowego składu, w następstwie popełnienia czynu niegodnego.
2. Skreślenia i wykluczenie, o których mowa w ust. 1, dokonywane są na wniosek Sekretarza Generalnego.
3. Od uchwały o skreśleniu bądź wykluczeniu przysługuje odwołanie do Zgromadzenia Ogólnego, które podtrzymuje decyzję o skreśleniu bezwzględną większością głosów uczestniczących w nim członków Towarzystwa.

§ 16
1. Zgromadzenie Ogólne może, na wniosek co najmniej 5 członków nadać członkowi zwyczajnemu lub członkowi honorowemu szczególnie zasłużonemu dla Łódzkiego Towarzystwa Naukowego tytuł Honorowego Prezesa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.
2. Honorowy Prezes Łódzkiego Towarzystwa Naukowego może uczestniczyć z głosem doradczym w posiedzeniach Prezydium Zarządu i Zarządu Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

 

III. ORGANY TOWARZYSTWA

§ 17
Organami Towarzystwa są:
a) Zgromadzenie Ogólne,
b) Prezes Towarzystwa,
c) Sekretarz Generalny,
d) Zarząd Towarzystwa,
e) Komisja Rewizyjna.
1. Zgromadzenie Ogólne

§ 18
Zgromadzenie Ogólne jest najwyższym organem Towarzystwa. Do udziału w Zgromadzeniu Ogólnym z głosem stanowiącym uprawnieni są członkowie zwyczajni i honorowi.

§ 19
Do Zgromadzenia Ogólnego należy:
a) wybór na czteroletnią kadencję: Prezesa, Prezydium Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej Towarzystwa,
b) uchwalanie planów działalności i budżetu Towarzystwa,
c) rozpatrywanie sprawozdań z działalności i z wykonania budżetu Towarzystwa oraz udzielanie Zarządowi absolutorium na podstawie wniosku Komisji Rewizyjnej,
d) tworzenie i znoszenie wydziałów Towarzystwa,
e) nadawanie tytułu członka honorowego,
f) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu w sprawie odmowy przyjęcia, skreślenia lub wykluczenia członka zwyczajnego lub członka wspierającego,
g) uchwalanie regulaminu przyznawania nagród osobom zasłużonym dla nauki lub Towarzystwa,
h) uchwalanie regulaminu przyznawania osobom zasłużonym dla nauki lub Towarzystwa Medalu ŁTN,
i) ustalanie wysokości rocznej składki płaconej przez członka zwyczajnego,
j) dokonywanie zmian statutu Towarzystwa,
k) rozwiązanie Towarzystwa.

§ 20
1. Zgromadzenie Ogólne może być zwyczajne albo nadzwyczajne. Zgromadzenie zwyczajne odbywa się raz do roku. Zgromadzenie Nadzwyczajne zwoływane jest w razie potrzeby. Prezes zwołuje Zgromadzenie Nadzwyczajne z inicjatywy własnej albo na żądania Prezydium Zarządu, Zarządu, Komisji Rewizyjnej albo na wniosek 25 członków, zgłoszone na piśmie z podaniem porządku obrad.
2. Prezes zawiadamia pisemnie wszystkich członków Towarzystwa o terminie i miejscu Zgromadzenia Ogólnego co najmniej na 10 dni przed tym terminem. Zawiadomienie może zostać przesłane drogą elektroniczną. W zawiadomieniu podaje się porządek obrad.    

§ 21
Do ważności uchwał w pierwszym terminie wymaga się obecności co najmniej połowy członków z głosem stanowiącym, w drugim zaś terminie, wyznaczonym z powodu braku quorum, Zgromadzenie Ogólne podejmuje uchwały bez względu na liczbę uczestniczących w nim członków.

§ 22
1. Głosowania podczas Zgromadzenia Ogólnego są jawne i zapadają większością głosów, chyba że Statut stanowi inaczej.
2. Tajne głosowanie zarządzane jest w przypadku wyborów i w sprawach osobowych. Tajne głosowanie zarządzane jest również na wniosek członka Towarzystwa uczestniczącego w Zgromadzeniu Ogólnym, jeżeli opowie się za nim co najmniej połowa członków Towarzystwa uczestniczących w Zgromadzeniu Ogólnym.
3. Uchwały w przypadku wyborów i w sprawach osobowych podejmowane są bezwzględną większością głosów członków Towarzystwa uczestniczących w Zgromadzeniu Ogólnym.
2. Prezes Łódzkiego Towarzystwa Naukowego

§ 23
Prezes Łódzkiego Towarzystwa Naukowego:
a) kieruje pracą Towarzystwa,
b) reprezentuje Towarzystwo na zewnątrz,
c) przygotowuje projekty planów działalności Towarzystwa,
d) zwołuje Zgromadzenie Ogólne Towarzystwa, posiedzenia Zarządu i posiedzenia Prezydium Zarządu.

§ 24
Wiceprezesi wykonują zadania powierzone przez Prezesa, a w razie niemożności wykonywania czynności przez Prezesa zastępują go.
3. Zarząd Towarzystwa

§ 25
1. Organem wykonawczym Towarzystwa jest Zarząd. W skład Zarządu wchodzą:
- prezes i dwaj wiceprezesi,
- sekretarz generalny i jego dwaj zastępcy,
- skarbnik,
- przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz każdego z wydziałów.
2. W posiedzeniach Zarządu uczestniczy z głosem doradczym Dyrektor Biura ŁTN.

§ 26
 1. Do Zarządu należy:  
a) wykonywanie uchwał Zgromadzenia Ogólnego,
b) przedstawianie Zgromadzeniu Ogólnemu propozycji kierunków działalności Towarzystwa,
c) akceptowanie planów działalności oraz projektów preliminarzy budżetowych Towarzystwa,
d) akceptowanie sprawozdań z działalności Towarzystwa i wykonania budżetu,
e) akceptowanie innych materiałów na obrady Zgromadzenia Ogólnego,
f) zawiadywanie, w ramach budżetu, majątkiem Towarzystwa oraz rozporządzanie jego mieniem ruchomym,
g) tworzenie, w razie potrzeby, komisji i zespołów oraz określanie ich zadań,
h) przyznawanie nagród,
i) przyznawanie Medalu ŁTN,
j) podejmowania decyzji odnośnie do tworzenia nowych lub zaniechania publikowania istniejących wydawnictw ciągłych,
k) powoływanie redakcji naczelnych, komitetów i zespołów redakcyjnych wydawnictw ciągłych,
l) wykonywanie innych czynności przewidzianych przez Statut,
ł) zatwierdzanie podziału funkcji w Prezydium Zarządu.
2. Zarząd może upoważnić Prezydium do wykonywania niektórych z wyżej wymienionych czynności.

§ 27
1. Zarząd odbywa posiedzenia w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż cztery razy do roku.
2. Dla ważności podejmowanych uchwał Zarządu potrzebna jest obecność co najmniej połowy jego członków. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów, jeżeli Statut nie stanowi inaczej. W razie równości głosów, z wyjątkiem głosowania tajnego, rozstrzyga głos prowadzącego dany punkt porządku obrad.
3. Do głosowań Zarządu § 22 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
4. Z posiedzeń Zarządu sporządza się protokoły.

§ 28
1. Prezydium Zarządu Towarzystwa tworzą: Prezes, dwaj wiceprezesi, Sekretarz Generalny, dwaj zastępcy Sekretarza Generalnego i Skarbnik. Kandydatów zgłasza Prezes Towarzystwa. Wewnętrzny podział funkcji w Prezydium dokonuje Prezes i zatwierdza Zarząd na pierwszym posiedzeniu po wyborach. W razie opróżnienia miejsca w Prezydium Zarządu w trakcie kadencji Zarząd może powołać tymczasowego zastępcę, który pełni powierzoną funkcję do najbliższego Zgromadzenia Ogólnego. Zgromadzenie Ogólne uzupełnia skład Prezydium Zarządu na okres do końca kadencji Prezydium Zarządu.
2. W posiedzeniach Prezydium uczestniczy z głosem doradczym Dyrektor Biura ŁTN.  

§ 29
Prezydium Zarządu przygotowuje sprawy pod obrady Zarządu, podejmuje w przypadkach niecierpiących zwłoki decyzje należące do kompetencji Zarządu oraz wykonuje inne czynności zlecone mu przez Zarząd.

§ 30
Skarbnik sprawuje ogólny nadzór nad finansami Towarzystwa i jego majątkiem. Do jego zadań w szczególności należy:
a) opracowywanie, w porozumieniu z Sekretarzem Generalnym i po zasięgnięciu opinii Dyrektorem Biura ŁTN, projektu budżetu Towarzystwa,
b) składanie Zgromadzeniu Ogólnemu, sprawozdania finansowego,
c) informowanie Zarządu i Prezydium Zarządu o stanie finansów Towarzystwa,
d) informowanie Sekretarza Generalnego o opłacaniu składek.

§ 31
W posiedzeniach Zarządu i Prezydium mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zaproszone przez Prezesa Towarzystwa.
4. Sekretarz Generalny

§ 32
Sekretarz Generalny:
a) przygotowuje sprawozdanie z działalności Towarzystwa,
b) nadzoruje sprawy członkostwa w Towarzystwie, w tym opłacanie składek,
c) jest Redaktorem Naczelnym Wydawnictwa,
d) zgłasza Prezesowi Towarzystwa wnioski w sprawie zatrudnienia i zwolnienia Dyrektora Biura,
e) sprawuje nadzór nad Biurem Towarzystwa.

§ 33
Zastępcy Sekretarza Generalnego wykonują powierzone im przez niego zadania, a w razie niemożności wykonywania czynności przez Sekretarza Generalnego zastępują go.

§ 34
1. Pisma w imieniu Towarzystwa, w zakresie swoich obowiązków, podpisują Prezes Towarzystwa lub Sekretarz Generalny, bądź upoważnieni przez nich zastępcy. Prezes Towarzystwa i Sekretarz Generalny mogą upoważnić do podpisywania pism również Dyrektora Biura ŁTN.
2. Do zawierania umów i zaciągania zobowiązań finansowych Towarzystwa wymagane są podpisy Prezesa Towarzystwa (lub zastępującego go wiceprezesa Towarzystwa) i Skarbnika (lub zastępującego go Sekretarza Generalnego). Prezes może upoważnić Dyrektora Biura ŁTN do podpisywania umów w zakresie zwykłego zarządu, z jednoczesnym określeniem maksymalnej kwoty.
5. Komisja Rewizyjna

§ 35
Komisja Rewizyjna jest organem kontrolującym Towarzystwa. Składa się z trzech członków wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne na cztery lata. Wewnętrzny podział funkcji, w tym wybór przewodniczącego, dokonuje Komisja na swoim pierwszym posiedzeniu.

§ 36
Komisja Rewizyjna kontroluje wykonanie planów pracy, gospodarkę finansową Towarzystwa z punktu widzenia legalności i celowości, opłacanie składek członkowskich oraz właściwe wykorzystanie funduszy Towarzystwa. Z wynikami kontroli Komisja Rewizyjna zapoznaje Prezydium Zarządu, Zarząd Towarzystwa oraz Zgromadzenie Ogólne.

§ 37
Komisji Rewizyjnej przysługuje w każdej chwili prawo wystąpienia do Zarządu Towarzystwa o zwołanie Zgromadzenia Ogólnego w celu przedstawienia na nim wniosków Komisji.

 

IV. WYDAWNICTWO TOWARZYSTWA

§ 38
Zadaniem Wydawnictwa Towarzystwa jest publikowanie i upowszechnianie prac naukowych i artystycznych.

§ 39
Wydawnictwem kieruje Redakcja Naczelna Wydawnictwa
w składzie:
- Redaktor Naczelny, którym jest Sekretarz Generalny Towarzystwa,
- Sekretarz Redakcji Naczelnej,
- od 2 do 4 członków.
Sekretarza Redakcji Naczelnej i jej członków powołuje na czteroletnie kadencje Zarząd Towarzystwa.

 

V. WYDZIAŁY

§ 40
Wydział jest podstawową jednostką organizacyjną Towarzystwa, powołaną do realizacji jego zadań w określonych dziedzinach nauki. W wydziałach mogą być tworzone stałe lub doraźne komisje naukowe. Można powoływać komisje wspólne.

§ 41
Każdy członek Towarzystwa, z wyjątkiem członków wspierających, należy zgodnie ze swoją specjalnością naukową co najmniej do jednego z wydziałów.

§ 42
Wydział odbywa zebrania. Porządek obrad ustala zarząd wydziału. O terminie, miejscu i porządku obrad zawiadamia się członków Wydziałów co najmniej na 5 dni przed zebraniem.

§ 43
W zebraniu wydziału uczestniczą z głosem stanowiącym tylko jego członkowie. Uchwały wydziału podejmowane są większością głosów.

§ 44
1. Do wydziału należy:
a) wybór przewodniczącego wydziału, jego zastępcy lub zastępców i sekretarza,
b) rekomendowanie w sprawie przyjmowania nowych członków zwyczajnych w trybie określonym w § 10,
c) tworzenie komisji naukowych i powoływanie ich członków,
d) zgłaszanie bądź opiniowanie wniosków w sprawie tworzenia nowych wydawnictw, ogłaszanie konkursów, występowanie w sprawie nagród,
e) uchwalanie planów działalności wydziału oraz rozpatrywanie sprawozdań zarządu wydziału z ich wykonania.
2. Z zebrań wydziału w sprawach administracyjnych sporządza się protokoły, które przedstawia się Zarządowi Towarzystwa.

§ 45
Osoby wymienione w § 44 ust. l lit. a) oraz przewodniczący powołanych komisji naukowych wydziału stanowią zarząd wydziału. Kadencja zarządu wydziału trwa cztery lata i zaczyna się oraz kończy wraz z kadencją organów Towarzystwa.

§ 46
 Do zarządu wydziału należy kierowanie pracami wydziału.

§ 47
1. W skład komisji naukowych wchodzą członkowie zwyczajni Towarzystwa oraz członkowie komisji powoływani przez zarząd wydziału.
2. Komisja wybiera spośród członków zwyczajnych Towarzystwa przewodniczącego oraz sekretarza.

§ 48
Do głosowań podczas posiedzeń wydziałów i komisji § 22 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

 

VI. ROZSTRZYGANIE SPORÓW

§ 49
Wszelkie spory wynikające ze stosunków między członkami Towarzystwa na tle uprawnień i obowiązków płynących z członkostwa rozstrzyga sąd polubowny, do którego każda ze stron wiodących spór wybiera spośród członków Towarzystwa jednego arbitra, ci zaś super arbitra również spośród członków Towarzystwa. Orzeczenia sądu polubownego są ostateczne.

 

VII. MAJĄTEK TOWARZYSTWA

§ 50
Majątek Towarzystwa składa się z przedmiotów majątkowych i praw stanowiących jego dotychczasową własność oraz nabywanych później na skutek zapisów i darowizn, subwencji i składek oraz wpływów ze sprzedaży wydawnictw i z innych źródeł.

§ 51
Podstawą gospodarki Towarzystwa jest budżet uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne. Wykonanie budżetu należy do Zarządu Towarzystwa. Z wykonania budżetu Zarząd składa Zgromadzeniu Ogólnemu co rok sprawozdanie zaopiniowane przez Komisję Rewizyjną. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Zgromadzenie Ogólne udziela Zarządowi absolutorium z wykonania budżetu.

 

VIII. BIURO TOWARZYSTWA

§ 52
Biuro Towarzystwa wykonuje zadania organizacyjno-techniczne związane z działalnością Towarzystwa.

§ 53
Biurem Towarzystwa kieruje Dyrektor Biura przyjmowany i zwalniany przez Prezesa Towarzystwa na wniosek Sekretarza Generalnego. Wynagrodzenie Dyrektora ustala Prezes na wspólny wniosek Sekretarza Generalnego i Skarbnika.

§ 54
Dyrektor Biura Towarzystwa jest zwierzchnikiem służbowym wszystkich pracowników Biura i ponosi odpowiedzialność za ich działalność.

§ 55
Zakres obowiązków Dyrektora określa Sekretarz Generalny.

§ 56
Dyrektor Biura Towarzystwa ponosi odpowiedzialność za wykonanie budżetu Towarzystwa w zakresie powierzonych mu zadań oraz za majątek Towarzystwa.

 

IX. ROZWIĄZANIE TOWARZYSTWA

§ 57
Rozwiązanie Towarzystwa może nastąpić na mocy uchwały Zgromadzenia Ogólnego, powziętej na wniosek Zarządu większością 4/5 głosów. Zgromadzenie to decyduje o przeznaczeniu majątku Towarzystwa z uwzględnieniem jego zobowiązań wynikających z zawartych umów. Uchwała o przeznaczeniu majątku podlega zatwierdzeniu przez organ rejestrujący.

 

X. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 58
Zmiana statutu wymaga uchwały Zgromadzenia Ogólnego, powziętej większością 2/3 głosów.

 

STATUT ŁTN - do pobrania

 

 

Drukuj