Regulaminy

Regulaminy nagród i wyróżnień przyznawanych przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe.

Zasady i tryb przyjmowania nowych członków Towarzystwa

Zasady i tryb przyjmowania nowych członków Towarzystwa.

Zasady te reguluje §9 Statutu ŁTN:

1) Z inicjatywą przyjęcia mogą wystąpić dwaj członkowie zwyczajni ŁTN (przedłożenie propozycji osobie, wyjaśnienie zasad, uzyskanie wstępnego zainteresowania), powinni powiadomić o tym pisemnie lub ustnie przewodniczącego wydziału;

2) Przewodniczący wydziału zawiadamia kandydata o wszczęciu postępowania i prosi o wyrażenie zgody na piśmie na kandydowanie oraz nadesłanie życiorysu naukowego i wykazu najważniejszych publikacji (10-15);

3) Po uzyskaniu tych materiałów przewodniczący wydziału zwraca się do wnioskodawców o przygotowanie oceny i opinię o dorobku naukowym kandydata – rekomendacji naukowej (ale również etycznej);

4) Opinie te powinny być zaprezentowane na zebraniu wydziału i poddane pod głosowanie;

5) Wydział może zdecydować, aby odczytanie opinii zostało poprzedzone wykładem kandydata (statut nie stawia takiego wymagania);

6) Po pozytywnym wyniku głosowania wydział przesyła dokumenty do biura Towarzystwa;

7) Sekretarz generalny ŁTN po zapoznaniu się z dokumentami decyduje o wprowadzeniu wniosku do porządku obrad zarządu Towarzystwa. Wniosek imiennie zostaje umieszczony w zaproszeniu na posiedzenie zarządu ŁTN;

8) Na posiedzeniu zarządu przewodniczący (sekretarz) wydziału prezentuje życiorys naukowy i dorobek publikacyjny kandydata, przedstawia konkluzje opinii osób wprowadzających i informuje o wyniku głosowania na posiedzeniu Wydziału. Po dyskusji wniosek zostaje poddany głosowaniu tajnemu. Kandydat zostaje przyjęty głosami 2/3 uczestniczących w posiedzeniu członków zarządu (przy zachowaniu kworum statutowego członków);

9) Prezes powiadamia kandydata o przyjęciu (lub nieprzyjęciu) kandydata w poczet członków Towarzystwa i zaprasza go na posiedzenie zarządu lub Zgromadzenie Ogólne celem dokonania wręczenia aktu nominacji; 10) Członkowie przyjęci w pierwszym półroczu (do końca czerwca) opłacają całą roczną składkę, w drugiej połowie 1/2 składki pierwszego roku przyjęcia.

Regulamin Nagrody Łódzkiego Towarzystwa Naukowego im. Profesor Ireny Lepalczyk

  1. Nazwa nagrody: Nagroda imienia Profesor Ireny Lepalczyk za prace badawcze z pedagogiki społecznej.
  2. Prace zgłaszane do nagrody: do nagrody można zgłaszać oryginalne prace badawcze z zakresu pedagogiki społecznej (prace zwarte, autorskie), opublikowane w ciągu dwu lat poprzedzających rok, w którym przyznawana jest nagroda.
  3. Tryb zgłaszania prac: Prace do nagrody zgłaszać mogą członkowie Kapituły nagrody oraz jej laureaci, także jednostki organizacyjne uczelni wyższych i placówek badawczych oraz organy kolegialne stowarzyszeń naukowych. Nagroda ma zasięg ogólnopolski i międzynarodowy.
  4. Tryb zgłaszania wniosków i rozstrzygnięcie konkursu: Wnioski zgłaszane być winny do Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, w terminie do 30 czerwca danego roku. Rozstrzygnięcie konkursu następować będzie do 1 października danego roku.
  5. Kapituła: Kapitułę nagrody powołuje Zarząd ŁTN na 4 lata oraz zatwierdza regulamin jej działania (w tym wysokość nagrody) i przedstawia Zgromadzeniu Ogólnemu Członków.
  6. Tryb upowszechniania informacji o konkursie i o laureatach: upowszechnianie w środowisku ogólnopolskim informacji o konkursie i o laureatach nagrody realizuje biuro ŁTN.
  7. Tryb kwalifikacji prac: Oceny prac dokonuje Kapituła nagrody i rekomenduje je Zarządowi ŁTN.
  8. Przyznawanie nagrody: Zarząd w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów przyznaje Nagrodę Łódzkiego Towarzystwa Naukowego im. Profesor Ireny Lepalczyk.
  9. Wysokość nagrody i jej forma: ustala się nagrodę w złotych w wysokości odpowiadającej kwocie 1000 USD według średniego kursu NBP z dnia przyznania nagrody, oraz dyplom opracowany graficznie na podstawie ex-librisu prof. Ireny Lepalczyk.
  10. Wręczanie nagrody: dorocznie w dniu święta ŁTN, to jest 16 listopada.
  11. Kapitał nagrody: stanowi go darowizna rzeczowa przekazana na rzecz ŁTN przez Zofię Brodowską, siostrę zmarłej w roku 2003 prof. Ireny Lepalczyk.
  12. Zatwierdzenie i zmiany regulaminu: Regulamin nagrody i jego modyfikacje zatwierdza Zarząd ŁTN.

REGULAMIN NAGRODY NAUKOWEJ ŁÓDZKIEGO TOWARZYSTWA NAUKOWEGO

 

§1 Łódzkie Towarzystwo Naukowe przyznaje co roku Nagrodę Naukową za ważne i twórcze osiągnięcia naukowe.


§2 Nagroda Naukowa ŁTN może być przyznawana członkom Towarzystwa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, zarówno poznawcze jak i stosowane oraz we wszelkich dziedzinach twórczości artystycznej w ciągu ostatnich trzech lat, a także za całokształt takiej działalności.


§3
Kapitułę Nagrody Naukowej ŁTN, zwana dalej Kapitułą, powołuje Zarząd Towarzystwa na czas jego kadencji i przedstawia Zgromadzeniu Ogólnemu członków. W skład Kapituły wchodzą przewodniczący poszczególnych wydziałów i Prezes Zarządu ŁTN jako jej przewodniczący.


§4
Kapituła Nagrody Naukowej ŁTN przedstawia Zarządowi ŁTN wniosek w sprawie nagrody. Uchwała w sprawie Nagrody Naukowej podejmowana jest na prawomocnie zwołanym zebraniu przez Zarząd Towarzystwa w drodze tajnego głosowania większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu Zarządu.


§5 Nagroda Naukowa ŁTN ma charakter indywidualny i składa się z dyplomu.


§6 Kandydatów do Nagrody Naukowej ŁTN zgłaszają wydziały Towarzystwa. Wydział może zgłosić tylko jednego kandydata. Wniosek o przyznanie Nagrody Naukowej ŁTN musi zawierać:
    - imię i nazwisko, tytuł i stopień naukowy kandydata,
    - miejsce zatrudnienia kandydata: uczelnia, wydział, instytut, katedra, zakład,
    - dyscyplina naukowa i /lub specjalność kandydata,
    - dokumentację bibliograficzną pracy czy prac naukowych zgłaszanych do nagrody i/lub wykorzystania wyników prac badawczych w praktyce,
    - uzasadnienie wniosku zawierające szczegółowe omówienie konkretnych osiągnięć i poparte recenzjami/omówieniami dwóch specjalistów reprezentujących dyscyplinę naukową kandydata.


§7 Kapituła spośród zgłoszonych wniosków wyłania w drodze tajnego głosowania zwykłą większością głosów jednego kandydata do Nagrody, którego przedstawia Zarządowi ŁTN. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos oddany przez przewodniczącego Kapituły.


§8 Nagroda Naukowa ŁTN wręczana jest podczas Walnego Zgromadzenia Ogólnego Członków.


§9
Dokumentacja kandydatów do Nagrody oraz protokoły z obrad są przechowywane w Łódzkim Towarzystwie Naukowym.


§10 Regulamin przyznawania Nagrody Naukowej ŁTN i jego zmiany zatwierdza Zarząd ŁTN.

 

LAUREACI NAGRODY

Edward Rosset (1980)
Maria J. Olszewska (1981)
Stefania Skwarczyńska (1983)
Marek Pawlikowski (1984)
Tadeusz Godycki-Cwirko (1985)
Karol Dejna (1986)
Józef Matuszewski (1987)
Julian Ławrynowicz (1988)
Antoni Czernielewski (1989)
Jadwiga Jakubowska (1990)
Witold Śmiech (1991)
Władysław Welfe (1992)
Halina Klatkowa (1993)
Zdzisław Ruszczak (1994)
Władysław Gundlach (1995)
Witold Ostrowski (1996)
Zygfryd Rymaszewski (1997)
Stefania Taniewska-Osińska (1998)
Teresa Pajszczyk-Kieszkiewicz (1999)
Maciej Pawlik (2000)
Wanda Nowakowska (2001)
Jerzy Starnawski (2002)
Andrzej Abramowicz (2003)
Tadeusz Krzemiński (2004)
Maria Krzemińska-Pakuła (2005)
Czesław Strumiłło (2006)
Marek Pawlikowski (2007)
Leokadia Kłyszejko-Stefanowicz (2008)
Tadeusz Błażejewski (2009)
Janusz Szosland (2010)
Adam Sławomir Gala (2011)
Romuald Olaczek (2012)
Tadeusz Robak (2013)
Krzysztof Jażdżewski (2014)
Piotr Kula (2015)
Krzysztof Stefański (2016)
Maria Wichowa (2017)
Jolanta Kunert-Radek (2018)
Lucyna Domańska (2019)
Anna Warda (2020)
Jan Krysiński (2022)
Janusz Świerkocki (2023)

 

 

KAPITUŁA NAGRODY

prof. Andrzej Heim
prof. Józef Kobos
prof. Aneta Pawłowska
prof. Mirosław Przybylski
prof. Antoni Różalski (przewodniczący)
prof. Bogusława Urbaniak
prof. Andrzej Wicher


 

 

 

Drukuj

REGULAMIN PRZYZNAWANIA MEDALU ŁÓDZKIEGO TOWARZYSTWA NAUKOWEGO


§1 Medal ŁTN jest wyróżnieniem przyznawanym osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym szczególnie zasłużonym dla Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, oraz osobom, których uznane wybitne osiągnięcia lub postawę, ŁTN chce szczególnie uczcić.


§2 Medal ŁTN jest nadawany uchwałą Zarządu Towarzystwa na wniosek Kapituły Medalu. Zarząd podejmuje uchwałę w drodze tajnego głosowania, bezwzględną liczbą głosów.


§3 Kapituła Medalu ŁTN, zwana dalej Kapitułą, jest powoływana przez Zarząd Towarzystwa na czas jego kadencji, na wniosek Prezydium Zarządu i przedstawiona Zgromadzeniu Ogólnemu Członków. W skład Kapituły Medalu ŁTN wchodzi 6 członków i przewodniczący.


§4 Kandydatów do wyróżnienia Medalem ŁTN przedstawiają Kapitule Prezydium Zarządu ŁTN i Władze Wydziałów. Kandydatów mogą również zgłaszać członkowie Kapituły.


§5 Wniosek o nadanie Medalu ŁTN musi zawierać dane osobowe kandydata oraz szczegółowe uzasadnienie propozycji zgodne z wymienionymi w §1 Regulaminu zasadami.


§6 Kapituła Medalu ŁTN spośród zgłoszonych wniosków, wyłania kandydatów do zatwierdzenia przez Zarząd ŁTN. Liczba przyznanych rocznie Medali nie może być większa niż pięć.


§7 Medal ŁTN wręczany jest podczas Zgromadzenia Ogólnego Członków. W szczególnych przypadkach może mieć to miejsce w innych uroczystych okolicznościach.


§8 Medale ŁTN mają kolejną numerację wygrawerowaną na rewersie. Biuro ŁTN prowadzi rejestr osób które wyróżniono Medalem ŁTN.


§9 Regulamin nadawania Medalu ŁTN i jego zmiany zatwierdza Zarząd ŁTN.

 

 

WYRÓŻNIENI MEDALEM ŁTN

Medal z nr.   1 - Profesor Zygfryd Rymaszewski
Medal z nr.   2 - Wojciech Szygendowski
Medal z nr.   3 - Jan Rydz
Medal z nr.   4 - Sylwester Pawłowski
Medal z nr.   5 - Profesor Władysław Gundlach
Medal z nr.   6 - Profesor Wanda Nowakowska
Medal z nr.   7 - Profesor Julian Ławrynowicz
Medal z nr.   8 - dr Edward Karasiński
Medal z nr.   9 - Profesor Janusz Lipiński
Medal z nr. 10 - Profesor Tadeusz Szymczak
Medal z nr. 11 - Profesor Jerzy Mikucki
Medal z nr. 12 - Profesor Maciej Pawlik
Medal z nr. 13 - Zofia Brodowska
Medal z nr. 14 - Profesor Grzegorz Gazda
Medal z nr. 15 - Profesor Jan Krysiński
Medal z nr. 16 - Profesor Teresa Pajszczyk-Kieszkiewicz
Medal z nr. 17 - Profesor Leszek Wojtczak
Medal z nr. 18 - Profesor Stanisław Liszewski
Medal z nr. 19 - Profesor Maria Magdalena Blombergowa
Medal z nr. 20 - Profesor Ewa Marynowicz-Hetka
Medal z nr. 21 - Profesor Andrzej Koziarski
Medal z nr. 22 - Paweł Patora
Medal z nr. 23 - Profesor Witold Broniewicz
Medal z nr. 24 - Profesor Krystyna Czyżewska
Medal z nr. 25 - Profesor Krystyna Juszyńska
Medal z nr. 26 - dr Elżbieta Strumiłło-Dyba
Medal z nr. 27 - Profesor Leszek Woźniak
Medal z nr. 28 - Profesor Sławomir Gala
Medal z nr. 29 - Profesor Ryszard Hunger
Medal z nr. 30 - Profesor Wanda M. Krajewska
Medal z nr. 31 - Profesor Janusz Szosland
Medal z nr. 32 - Profesor Janusz Tylman
Medal z nr. 33 - Profesor Anna Domańska
Medal z nr. 34 - Profesor Ewelina Nurczyńska-Fidelska
Medal z nr. 35 - dr Jan Olejniczak
Medal z nr. 36 - Profesor Marek Pawlikowski
Medal z nr. 37 - Profesor Antoni Różalski
Medal z nr. 38 - Profesor Marian Głosek   
Medal z nr. 39 - Profesor Kazimierz Jędrzejewski   
Medal z nr. 40 - Profesor Czesław Kłysik   
Medal z nr. 41 - Profesor Krzysztof Skotnicki   
Medal z nr. 42 - Profesor Zofia Uzelac
Medal z nr. 43 - Janusz Janyst
Medal z nr. 44 - Profesor Janusz Markowski
Medal z nr. 45 - Profesor Wiesław Pusz
Medal z nr. 46 - Profesor Krystyna Turkowska
Medal z nr. 47 - Profesor Maria Wichowa
Medal z nr. 48 - Profesor Andrzej Heim
Medal z nr. 49 - Profesor Jolanta Kulpińska
Medal z nr. 50 - Profesor Ryszard Markert
Medal z nr. 51 - Karolina Piechowicz
Medal z nr. 52 - Profesor Witold Świętosławski
Medal z nr. 53 - Profesor Andrzej Jocz
Medal z nr. 54 - Profesor Andrzej Wicher
Medal z nr. 55 - Profesor Wojciech Wolf
Medal z nr. 56 - Profesor Liliana Byczkowska-Lipińska
Medal z nr. 57 - Profesor Agnieszka Liszewska
Medal z nr. 58 - Profesor Mariusz Mielczarek
Medal z nr. 59 - Profesor Anna Pikulska-Radomska
Medal z nr. 60 - Profesor Grzegorz Sztabiński
Medal z nr. 61 - Profesor Maria Mendel
Medal z nr. 62 - Profesor Jerzy Szmagalski
Medal z nr. 63 - Profesor Bogusław Śliwerski
Medal z nr. 64 - Profesor Marzena Karwowska
Medal z nr. 65 - Profesor Irena Jaros
Medal z nr. 66 - Profesor Mariola Antczak
Medal z nr. 67 - Profesor Marek Czyżewski
Medal z nr. 68 - Profesor Jacek Forysiak
Medal z nr. 69 - Profesor Jarosław Płuciennik
Medal z nr. 70 - Profesor Piotr Urbanek
Medal z nr. 71 - Profesor Ryszard Dębski
Medal z nr. 72 - Profesor Andrzej Kanicki
Medal z nr. 73 - Profesor Krystyna Piotrowska-Marczak
Medal z nr. 74 - Profesor Tomasz Pudłocki
Medal z nr. 75 - Profesor Eleonora Bielawska-Batorowicz
Medal z nr. 76 - Profesor Eugeniusz Kwiatkowski
Medal z nr. 77 - Profesor Aneta Pawłowska
Medal z nr. 78 - Profesor Krzysztof Stefański
Medal z nr. 79 - Profesor Bogusława Urbaniak
 

 

KAPITUŁA MEDALU ŁTN

prof. Ryszard Hunger
prof. Józef Kobos
prof. Eugeniusz Kwiatkowski
prof. Maciej Pawlik
prof. dr hab. Antoni Różalski – Przewodniczący
prof. Anna Warda
prof. Joanna Wibig

 

 

 

CZŁONKOSTWO HONOROWE ŁÓDZKIEGO TOWARZYSTWA NAUKOWEGO

 

  1. Tytuł członka honorowego ŁTN jest wyróżnieniem przyznawanym osobom szczególnie zasłużonym dla nauki lub rozwoju Towarzystwa.
  2. Wniosek pisemny o nadanie tytułu członka honorowego wraz z rekomendacjami przygotowanymi przez dwóch członków Towarzystwa przedstawiają Zarządowi Towarzystwa: Prezydium lub władze Wydziałów.
  3. Wniosek uzyskuje poparcie w drodze tajnego głosowania, głosami 2/3 uczestniczących w prawomocnym posiedzeniu członków Zarządu Towarzystwa.
  4. Tytuł członka honorowego na wniosek Zarządu Towarzystwa nadaje uchwałą Zgromadzenie Ogólne. Uchwała Zgromadzenia Ogólnego zostaje przyjęta w tajnym głosowaniu, głosami 2/3 uczestniczących w prawomocnym posiedzeniu członków Towarzystwa.
  5. Nominacja na członka honorowego ŁTN wręczana jest podczas Zgromadzenia Ogólnego Towarzystwa. W szczególnych przypadkach może mieć to miejsce w innych uroczystych okolicznościach.

 

CZŁONKOWIE HONOROWI ŁTN
  1. prof. Juliusz Kleiner - zmarł w 1957 r.
  2. prof. Tadeusz Kotarbiński - zmarł w 1981 r.
  3. prof. Stefania Skwarczyńska - zmarła w 1988 r.
  4. prof. Wacław Markert - zmarł w 1992 r.
  5. prof. Karol Dejna - zmarł w 2004 r.
  6. prof. Anna Dylikowa - zmarła w 2000 r.
  7. prof. Józef Matuszewski - zmarł w 2003 r.
  8. prof. Zofia Libiszowska - zmarła w 2000 r.
  9. prof. Zdzisław Ruszczak - zmarł w 2004 r. 
  10. prof. Władysław Rudolf Gundlach - zmarł w 2007 r.
  11. prof. Jerzy Starnawski - zmarł w 2012 r.
  12. prof. Leszek Woźniak
  13. prof. Zygfryd Rymaszewski
  14. prof. Zygmunt Charzyński - zmarł w 2001 r.
  15. prof. Maria Olszewska - zmarła w 2011 r.
  16. prof. Witold Ostrowski - zmarł w 2006 r.
  17. prof. Jan Guzek - zmarł w 2003 r.
  18. prof. Teresa Pajszczyk-Kieszkiewicz - zmarła w 2012 r.
  19. prof. Franciszek Wesołowski - zmarł w 2007 r.
  20. prof. Tadeusz Krzemiński - zmarł w 2009 r.
  21. prof. Leokadia Kłyszejko-Stefanowicz
  22. prof. Janusz Szosland - zmarł w 2015 r.
  23. prof. Władysław Pełczewski - zmarł w 2006 r.
  24. prof. Marek Pawlikowski
  25. prof. Wanda Nowakowska
  26. prof. Andrzej Abramowicz - zmarł w 2011 r.
  27. prof. Jerzy Mikucki - zmarł w 2009 r.
  28. prof. Adela Styczyńska
  29. prof. Tadeusz Poklewski-Koziełł - zmarł w 2015 r.
  30. prof. Jolanta Kulpińska
  31. prof. Jerzy Kroh - zmarł w 2016 r.
  32. prof. Jan Michalski - zmarł w 2016 r.
  33. prof. Teresa Cieślikowska
  34. prof. Jerzy Kmieciński
  35. dr Edward Karasiński
  36. doc. Janusz Lipiński
  37. prof. Halina Mortimer-Szymczak
  38. prof. Tadeusz Szymczak - zmarł w 2014 r.
  39. prof. Jan Berner
  40. prof. Julian Ławrynowicz
  41. prof. Elżbieta Nurczyńska-Fidelska - zmarła w 2016 r.
  42. prof. Władysław Welfe - zmarł w 2013 r.
  43. prof. Leszek Wojtczak
  44. prof. Ewa Marxen-Wolska - zmarła w 2013 r.
  45. doc. Jerzy Wolski - zmarł w 2013 r.
  46. prof. Ryszard Hunger
  47. prof. Jan Krysiński
  48. prof. Stanisław Liszewski - zmarł w 2016 r.
  49. prof. Hanna Tadeusiewicz
  50. prof. Maria Blombergowa
  51. prof. Kazimierz Jędrzejewski
  52. prof. Andrzej Koziarski
  53. prof. Maciej Pawlik
  54. prof. Jan Szymczak
  55. prof. Ewa Marynowicz-Hetka
  56. prof. Grzegorz Sztabiński - zmarł w 2020 r.
  57. prof. Ryszard Markert
  58. prof. Hieronim Bartel
  59. prof. Marian Głosek
  60. prof. Maria Wichowa