Historia Towarzystwa - Lata 1950-1990

Spis treści

Lata 1950-1990

Prof. W. ŚmiechW latach 1950 - 1970 Łódzkie Towarzystwo Naukowe finansowało tematy badawcze o charakterze regionalnym. Były to głównie badania z zakresu paleogeografii czwartorzędu w Polsce Środkowej, słownictwa ludowego z obszarów województwa łódzkiego i kieleckiego, archeologii, oraz historii nauki w Łodzi. W latach 1951 - 1955 Łódzkie Towarzystwo Naukowe wspólnie z Polskim Towarzystwem Geograficznym posiadało stację badawczą w Wojcieszowie Górnym k. Jeleniej Góry, w ramach której prowadzono intensywne badania naukowe w Górach Kaczawskich. Stacja ta została przejęta przez PAN.

W okresie posiadania odpowiednich środków finansowych Towarzystwo subwencjonowało głównie badania terenowe, co było możliwe dzięki posiadaniu samochodu. Wiele prac naukowych łódzkich naukowców z zakresu biologii, geografii, archeologii, etnografii czy językoznawstwa mogło być w tym okresie zrealizowanych dzięki inicjatywie i pomocy Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

Zgodnie ze swoimi celami Towarzystwo prowadziło niemal do końca lat osiemdziesiątych szeroką działalność w zakresie upowszechniania nauki W tym celu utworzono w 1953 roku Komisję Popularyzacji Wiedzy, która w 1964 roku przekształciła się w Komisję Upowszechnienia Nauki. Działalność tych Komisji polegała na organizacji cyklu odczytów z zakresu tematyki prawniczej, społecznej, historycznej, przyrodniczej, lekarskiej oraz literatury pięknej i sztuk pięknych. Odczyty wygłaszano zarówno w środowiskach szkolnych jak i w zakładach pracy Łodzi i całego województwa łódzkiego. Łącznie działalność upowszechniania i popularyzacji nauki zaowocowała przygotowaniem i wygłoszeniem przez członków Towarzystwa ponad 1000 odczytów.

Zmiany społeczno- polityczne jakie dokonały się w Polsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych miały ogromny wpływ na działalność Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, wymuszając konieczność przynajmniej częściowej zmiany charakteru i formy jego działalności. Zaprzestanie finansowania działalności Towarzystwa przez PAN i nowy sposób organizacji nauki w Polsce ( KBN), który pominął finansowanie działalności statutowej towarzystw naukowych, postawił Towarzystwo w bardzo trudnej sytuacji. Nie bez znaczenia jest też postępujący w Polsce proces komercjalizacji nauki i wolny rynek pracy pracowników nauki, który absorbuje bez reszty czas wielu pracujących często na kilku etatach.