Aktualności

Wykłady ŁTN dla doktorantów - 22 lutego 2024 - Wykład Profesor Sylwii Wojtczak

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach wykładów dla doktorantów, które odbędzie się 22 lutegoo godzinie 16:00 w siedzibie ŁTN.

Wykład pt. Prawo prywatne a sztuczna inteligencja: pragmatyczne podejście do korzyści i zagrożeń przypisywanych sztucznej inteligencji  przedstawi p. prof. Sylwia Wojtczak.

W dyskusji nad potrzebą uregulowania prawnego dla nowych technologii, a w szczególności sztucznej inteligencji, dominuje z jednej strony podejście akcentujące zagrożenia z niej płynące, a z drugiej strony – w szczególności na gruncie prawa prywatnego – silnie obstające przy  zachowaniu dotychczasowych instytucji prawnych i objęciu nimi sztucznej inteligencji. Zaś na te wątki nakłada się narracja będąca wynikiem lobbingu ze strony producentów nowych technologii, jakoby nałożenie na nich jakichś obowiązków czy odpowiedzialności i egzekwowanie ich  przez organy władzy publicznej z pewnością zahamuje postęp i doprowadzi do utraty konkurencyjności państw-regulatorów. Wszystkie te tendencje są odpowiedzialne za to, że dyskusja nad uregulowaniem sztucznej inteligencji jest w dużej mierze oparta na emocjach, zamiast na podejściu pragmatycznym balansującym korzyści i zagrożenia płynące z rozwoju sztucznej inteligencji oraz biorącym pod uwagę kierunki i nieuchronność pewnych już zachodzących i przyszłych zjawisk. Proponowany wykład pokaże próbę zastosowania takiego pragmatycznego podejścia w zakresie uregulowania sztucznej inteligencji na gruncie prawa prywatnego.

Sylwia Wojtczak – prof. dr hab., kierownik Katedry Polityki Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi interdyscyplinarne badania nad aksjologią prawa, językiem prawnym i prawniczym oraz mechanizmami poznania prawniczego, a także wpływem sztucznej inteligencji i nowych technologii na prawo. Obecnie uczestniczy jako współwykonawca w projekcie NCN nr 2018/29/b/HS5/00421 realizowanym w latach 2019-2024 pod kierownictwem dr hab. prof. UŁ P. Księżaka pt. „Prawo cywilne wobec sztucznej inteligencji”. Jest autorką wielu publikacji, w tym monografii Niewspółmierność wartości i jej konsekwencje dla stosowania prawa (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2010), The Metaphorical Engine of Legal Reasoning and Legal Interpretation (C.H. Beck, 2017), we współautorstwie z I. Witczak-Plisiecką i R. Augustynem, Metafory konceptualne jako narzędzia rozumowania i poznania prawniczego (Wolters Kluwer, 2017) oraz we współautorstwie z P. Księżakiem Toward a Conceptual Network for the Private Law of Artificial Intelligence (Springer, 2023).

 

Biuro ŁTN

 

 

 

Drukuj